Bellarmin Szent Róbert püspök és egyháztanító

OLVASMÁNY a Bölcsesség könyvéből
Egészségnél és szépségnél jobban szerettem a bölcsességet.
Könyörögtem, és megkaptam az okosságot; esdekeltem, és leszállt rám a bölcsesség lelke. Többre becsültem a jogarnál és a trónnál, és hozzá mérten semminek tartottam a gazdagságot. A fölbecsülhetetlen drágakövet sem állítottam vele egy sorba, mert mellette minden arany csak egy marék homok, és vele összemérve az ezüst csak sárnak számít.
Jobban szerettem az egészségnél és a szépségnél, és birtoklását a világosságnál is többre tartottam; mert a fény, amely belőle árad, nem alszik ki soha.
Nekem pedig adja meg Isten, hogy bölcsen beszéljek, és ahhoz méltóan gondolkodjam, aminek részese lettem. Mert ő a bölcsesség vezére és a bölcsek irányítója. Hiszen a kezében vagyunk mi magunk, a szavaink is, egész bölcsességünk és minden ügyességünk.
Bölcs 7,7-10.15-16

Válasz: Az Úr ítéletei igazak, * és mind egyaránt jogosak. 10b. vers.
Vagy: A te tanításod, Uram, * lélek és élet. Jn 6,64b. vers.
Előénekes: Tökéletes az Úr törvénye, * megújítja a lelket.
Az Úr tanúságában bízhatunk, * bölcsességet ad a kicsinyeknek.
Hívek: Az Úr ítéletei igazak, * és mind egyaránt jogosak.
Vagy: A te tanításod, Uram, * lélek és élet.
E: Az Úr végzése igaz, * megvidámítja a szívet.
Az Úr parancsa világos, * fényt gyújt a szemnek.
Vagy: A te tanításod, Uram, * lélek és élet.
E: Az Úr félelme tiszta, * örökké megmarad.
Az Úr ítéletei igazak, * és mind egyaránt jogosak.
Vagy: A te tanításod, Uram, * lélek és élet.
E: Értékesebb az aranynál, * a legdrágább drágakőnél.
Édesebb a méznél, * a csorduló lépes méznél.
Zsolt 18,8.9.10.11

Uram, a te tanításod lélek és élet: * örök életet adó Igéid vannak. Vö. Jn 6,63c és 68c – 5. tónus.

Jézus úgy tanított, mint akinek hatalma van.
Abban az időben Jézus így szólt tanítványaihoz:
A mennyek országába nem jut be mindenki, aki azt mondja nekem: „Uram! Uram!” Csak az, aki mennyei Atyám akaratát cselekszi. Azon a napon sokan mondják majd nekem: „Uram, Uram! Hát nem a te nevedben prófétáltunk? Nem a te nevedben űztük ki az ördögöket? Nem a te nevedben tettünk annyi csodát?” Én akkor kijelentem majd nekik, hogy nem ismertelek soha benneteket. Távozzatok színem elől, ti, gonosztevők!
Mert mindaz, aki meghallgatja szavaimat és szerintük cselekszik, ahhoz az okos emberhez hasonlít, aki a házát sziklára építette. Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, és nekizúdult a háznak, de az nem dőlt össze, mert sziklára épült Aki viszont hallgatja szavaimat, de nem követi azokat, ahhoz az ostoba emberhez hasonlít, aki a házát homokra építette. Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, nekizúdult a háznak; az összedőlt, és nagy romhalmaz lett belőle.
Ezzel Jézus befejezte a hegyi beszédet. A népsokaság elragadtatással hallgatta tanítását, mert úgy tanította őket, mint akinek hatalma van, nem pedig úgy, mint az ő írástudóik.

33. AZ EGYHÁZTANÍTÓKRÓL
Pap: Kérjük, testvéreim, a mindenható Istent, minden világosság Atyját, hogy teljesítse igazságra éhező és szomjazó hívei kéréseit!
Lektor: 1. Adj, Urunk, Egyházadnak bölcs tanítókat és apostoli lelkületű hithirdetőket, hogy a világ egyre jobban megismerje szent Fiad evangéliumát!
2. Add, hogy megszűnjék az írástudatlanság a földön, és a Szentírás ismeretében is gyarapodjanak a népek!
3. Támassz hívő szakembereket az emberi tudás minden ágában neved dicsőségére és a lelkek javára!
4. Add, hogy a szülők meg ne feledkezzenek ígéretükről, amelyet megkeresztelt gyermekeik vallásos nevelésére tettek!
5. Ne engedd, hogy világi tanulmányainkban előre haladva elhanyagoljuk a szentek tudományát: az imádságos lelkületet és az emberszeretet gyakorlását!
(6. Nyisd meg az igazság kapuit N. testvérünknek és minden megholt hívednek!)
Pap: Istenünk, te kiapadhatatlan fényességben lakozol. Gyarapítsd híveidet minden ismeretben, és add meg nekik Szentlelked segítségét, hogy életükkel tanúskodjanak a te igazságodról! Krisztus, a mi Urunk által.

09-17b

Bingeni Szent Hildegárd apátnő és egyháztanító

Sir 43,1-2.6-7.9-12.27-28

43 1Dísze az égbolt a magasban; az ég szépségének látványa milyen dicső!
2A felkelő nap, amikor megjelenik, hirdeti, hogy csodálatos a Magasságbeli alkotása!
6A hold is mindenkor a maga idejében mutatja az időt, és jel örök időkre.
7A hold jelzi az ünnepnapot, világító az, amely telte után megfogyatkozik,
9Magasságbeli harci fegyver az, amely dicsőn ragyog az égbolton.
10Az ég dísze a csillagok pompája, beragyogja velük az Úr a világot a magasból.
11A Szent szavára rendben állnak, és nem lankadnak őrhelyükön.
12Nézd a szivárványt és áldd az alkotóját, mert igen gyönyörű az a pompájában,
27Nagyszerű csodadolgok vannak benne: állatok és mindenféle szörnyetegek különböző fajai, iszonyatos teremtmények!
28Általa ér az út sikeres véghez, és szava rendez el mindent.
Zsolt 104,25-34

† EVANGÉLIUM Szent János könyvéből
16Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy mindaz, aki őbenne hisz, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
17Mert nem azért küldte Isten a Fiút a világba, hogy elítélje a világot, hanem hogy üdvözüljön általa a világ.
18Aki hisz benne, az nem esik ítélet alá, de aki nem hisz, az már ítélet alá esett, mert nem hitt az Isten egyszülött Fia nevében.
19Az ítélet pedig ez: a világosság a világba jött, de az emberek jobban szerették a sötétséget, mint a világosságot, mivel cselekedeteik gonoszak voltak.
20Mert mindaz, aki gonoszat tesz, gyűlöli a világosságot, és nem megy a világosságra, hogy el ne marasztalják a cselekedeteit;
21de aki az igazságot cselekszi, a világosságra megy, hogy nyilvánosságra jussanak tettei, mert Istenben cselekedte azokat.
Jn 3,16-21