Adventi köznapok - december 23.

OLVASMÁNY Malakiás próféta könyvéből
Az Úr megjelenését „angyal” készíti elő. A Megváltó előhírnöke – miként Illés – a bűnbánat tüzével tisztítja a szíveket.
Ezt mondja az Úr, a mi Istenünk: „Íme, elküldöm hírnökömet, hogy elkészítse előttem az utat. Hamarosan belép szentélyébe az Úr, akit kerestek, és a szövetség angyala, aki után vágyakoztok. Lám, már jön is! – mondja a Seregek Ura. De ki tudja majd elviselni jövetele napját? És ki maradhat állva, amikor megjelenik? Mert olyan, mint az olvasztók tüze és a ványolók lúgja. Leül, mint az ezüstolvasztó és tisztító mester. Megtisztítja Lévi fiait, megnemesíti őket, mint az aranyat és az ezüstöt szokás, hogy igazságban mutassanak be áldozatot az Úrnak.” Júda és Jeruzsálem áldozata tetszeni fog akkor az Úrnak, éppúgy, mint a régmúlt időkben, mint az első években. Nézzétek, elküldöm nektek Illés prófétát, mielőtt elérkeznék az én nagy és félelmetes napom. Ő újra a fiak felé fordítja az apák szívét, és az apák felé a fiak szívét, nehogy elmenjek és átokkal sújtsam a földet.
Mal 3,1-4.23-24

Válasz: Emeljétek föl fejeteket és nézzetek az égre, * megváltástok napja közel van! Vö. Lk 21,28
Előénekes: Utaidat, Uram, mutasd meg nékem, * ösvényeidre taníts meg engem.
Taníts és vezess igazságod szerint, * mert te vagy üdvözítő Istenem.
Hívek: Emeljétek föl fejeteket és nézzetek az égre, * megváltástok napja közel van!
E: Az Úr igazságos és jóságos, * ezért a bűnösöknek is utat mutat.
A szelídeket törvénnyel vezeti, * az alázatosaknak ösvényét tanítja.
H: Emeljétek föl fejeteket és nézzetek az égre, * megváltástok napja közel van!
E: Az Úr minden útja irgalom és hűség azoknak, * akik szövetségét és törvényét megtartják.
Isten barátságát élvezik, akik őt félik, * szövetségét feltárja nekik.
H: Emeljétek föl fejeteket és nézzetek az égre, * megváltástok napja közel van!
Zsolt 24,4bc-5ab.8-9.10 és 14

Királya vagy a nemzeteknek és szegletköve az Egyháznak. * Jöjj, mentsd meg az embert, akit a föld sarából alkottál! – 2. tónus.

Keresztelő Szent János születése.
Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédjai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék a gyermeket. Atyja nevéről Zakariásnak akarták hívni. De anyja ellenezte: „Nem, János legyen a neve.” Azok megjegyezték: „Hiszen senki sincs a rokonságodban, akit így hívnának!”
Érdeklődtek erre atyjától, hogyan akarja őt nevezni. Atyja írótáblát kért, és ezeket a szavakat írta rá: János a neve.” Erre mindnyájan meglepődtek. Neki pedig megnyílt az ajka, és megoldódott a nyelve: szólni kezdett, és magasztalta Istent.
Akkor félelem szállta meg az összes szomszédokat, és Júdában meg az egész hegyvidéken erről az eseményről beszéltek. Aki csak hallott róla, elgondolkodva mondta: „Mi lesz ebből a gyermekből? Hiszen nyilván az Úr van vele.”

Pap: Forduljunk kéréseinkkel Jézus Krisztushoz, aki eljővén meghozta népe számára az üdvösséget.
Lektor: 1. Krisztus Urunk, Emmánuel, törvényadó királyunk! Jöjj, és mentsd meg népedet!
2. Segítsd Egyházadat, hogy megtisztult lélekkel készüljön születésed közelgő ünnepére!
3. Add, hogy szeretettel forduljunk mindazok felé, akiknek egyedül kell ünnepelniük a karácsonyt!
4. Segítsd a lelkipásztorokat, hogy miközben másoknak hirdetik születésed örömhírét, maguk is átéljék közelségedet a liturgiában, az imádságban és a testvéri együttlétben!
5. Állj a betegek és az őket gondozók mellett ezen az ünnepen is!
Pap: Mert te vagy reményünk, Urunk, és benned nyerjük el a teljességet, ezért fogadd dicséretünket! Aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké.

Igenaptár főoldal