2021-12-13

3. adventi hét hétfő

OLVASMÁNY Mózes negyedik könyvéből
A Bileám által megjövendölt Csillag győzelmes világossága Isten népének, és legyőzője a pogányság sötét hatalmának.
Bileám – akit azért küldött pogány ura, hogy átkozza meg Isten népét – széttekintett a hegyről, és meglátta a törzsek szerint táborozó választott népet. Akkor az Isten Lelke leszállott rá, és ő így kezdte prófétai tanítását: „Így beszél Bileám, Beor fia, így beszél a mélyreható tekintetű ember. Így beszél, aki felfogja az Isten szavát, látja a Mindenható arcát, Istentől kap választ, a szeme megnyílik; Mily szépek, Jákob, a sátraid, és a hajlékaid, Izrael! Mint a szétterülő völgyek s a kertek a folyó mentén! Mint az Úr ültette tölgyek s a cédrusok végig a parton. Miként a víz ömlik vedreiből, oly bőven árad ivadéka is. Királya hatalmasabb lesz Agágnál, és királysága dicsőségre emelkedik.”
Majd újra kezdte: „Így beszél Bileám, Beor fia, így beszél a mélyreható tekintetű ember. Így beszél, aki felfogja Isten szavát, birtokolja a Magasságbeli tudását, látja a Mindenható arcát, Istentől kap választ, a szeme megnyílik: Látom őt, de nincs még itt; nézem őt, de nincs még közel. Csillag támad Jákob (törzséből), és királyi pálca kél fel Izraelből.”
Szám 24,2-7.15-17a

Válasz: Ösvényeidre taníts meg engem, * én Uram, Istenem. (4b. vers. - 8. G tónus)
Előénekes: Utaidat, Uram, mutasd meg nekem, * ösvényeidre taníts meg engem.
Taníts és vezess igazságod szerint, * mert te vagy üdvözítő Istenem.
Hívek: Ösvényeidre taníts meg engem, * én Uram, Istenem.
E: Irgalmasságodról emlékezzél meg, Uram, * és könyörületességedről, mely öröktől való.
Ne emlékezzél ifjúságom bűnére és vétkére, * jóságodban, Uram, gondolj rám irgalommal.
H: Ösvényeidre taníts meg engem, * én Uram, Istenem.
E: Az Úr igazságos és jóságos, * ezért a bűnösöknek is utat mutat.
A szelídeket törvénnyel vezeti, * az alázatosaknak ösvényét tanítja.
H: Ösvényeidre taníts meg engem, * én Uram, Istenem.
Zsolt 24,4bc-5ab.6-7bc.8-9

Urunk, mutasd meg nekünk irgalmas szívedet, * és üdvösségedet add meg nékünk. Zsolt 84,8 – 1 D2. tónus.

Jézus a farizeusok kérdésére kérdéssel válaszol: „Honnan van János keresztsége?”
Egy alkalommal Jézus a templomba ment, és tanított. Közben odaléptek hozzá a főpapok meg a nép vénei, és megkérdezték: „Miféle hatalommal teszed ezeket? Ki adta neked a hatalmat ehhez?” Jézus így válaszolt: „Én is kérdezek tőletek valamit. Ha megfeleltek rá, megmondom nektek, milyen hatalommal teszek így. Honnan volt János keresztsége? A mennyből-e vagy az emberektől?” Azok tanakodni kezdtek egymás között: „Ha azt mondjuk, a mennyből volt, azt feleli: »Hát akkor miért nem hittetek neki?« Ha pedig azt mondjuk: »Az emberektől, akkor meg félnünk kell a néptől, mert Jánost mindenki prófétának tartja.”
Ezért ezt a választ adták Jézusnak: „Nem tudjuk.”
„Akkor én sem mondom meg nektek, hogy milyen hatalommal teszek így” – felelte Jézus.

Pap: Jézus Krisztust, aki isteni hatalommal jött közénk, kérjük bizalommal.
Lektor: 1. Vezesd Urunk, Egyházadat a szeretet és a szolgálat útján, és tisztítsd meg minden hatalomvágytól!
2. Add, Urunk, hogy a népek vezetői egyformán tekintettel legyenek saját népük és más népek jólétére!
3. Ne engedd, Urunk, hogy bezárkózzunk saját elképzeléseink és megszokásaink szűkösségébe!
4. Légy, Urunk, a szenvedők vigasza és támasza!
5. Add, hogy embertársaink felé mindig őszinte nyíltsággal közeledjünk!
Pap: Mert te vagy, Urunk, életünk és világosságunk, fogadd el áldó szózatunk. Aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké.

Igenaptár főoldal