Adventi köznapok - december 22.

OLVASMÁNY Sámuel első könyvéből
Hanna – Szűz Mária előképe – felviszi a gyermek Sámuelt az Úr házába, hogy a szokásos hálaáldozattal együtt bemutassa az Úrnak.
A bírák korában történt:
Amikor Hanna elválasztotta a gyermek Sámuelt, felvitte magával a templomba, egy hároméves marhával, egy efa liszttel és egy tömlő borral egyetemben, és Silóban belépett az Úr templomába. A fiú még nagyon kicsi volt. Amikor a marhát feláldozták, a fiú anyja odament Élihez. Megszólította: „Engedd meg, uram! Amint igaz, hogy élsz, uram, az az asszony vagyok, aki itt álltam melletted és imádkoztam az Úrhoz. Ezért a fiúért imádkoztam. S lám az Úr teljesítette kérésemet, amellyel hozzá fordultam. Ezért én is átengedem (fiamat) az Úrnak, egész életére átengedem az Úrnak.” És ott leborultak az Úr előtt.
1Sám 1,24-28

Válasz: Szívem ujjong az Úrban, * megváltó Istenemben. Vö. 1a. vers. – 7 b. tónus.
Előénekes: Szívem ujjong az Úrban, * erővel tölt el Istenem.
Ellenségeimmel bátran szembeszállok, * mert örvendezem segítségeden.
Hívek: Szívem ujjong az Úrban, * megváltó Istenemben.
E: A hatalmasok íja eltörött, * a gyengéket azonban erő övezi.
Kenyérért szegődnek el, kik azelőtt bővelkedtek, * jóllakhatnak, akik nélkülöztek.
Anya lesz, kinek nem volt gyermeke, * erőtlenné válik a nagycsaládú.
H: Szívem ujjong az Úrban, * megváltó Istenemben.
E: Az Úr adja a halált és az életet, * letaszít az alvilágra és felhoz onnan.
Az Úr tesz szegénnyé és ő tesz gazdaggá, * ő az, aki megaláz és felmagasztal.
H: Szívem ujjong az Úrban, * megváltó Istenemben.
E: Fölemeli a porból a rászorulót, * a sárból a szegényt fölsegíti.
A fejedelmek sorába ülteti, * a dicsőség trónusára.
1Sám 2,1.4-5.6-7.8abcd

Királya vagy a nemzeteknek és szegletköve az Egyháznak, * Jöjj, mentsd meg az embert, akit a föld sarából alkottál! – 2. tónus.

A Szent Szűz énekkel ad hálát megváltósága kegyelmeiért.
Erzsébet meglátogatása alkalmával Mária így magasztalta Istent: „Magasztalja lelkem az Urat, és szívem ujjong megváltó Istenemben! Mert tekintetre méltatta alázatos szolgálóleányát, lám, ezentúl boldognak hirdet engem minden nemzedék. Nagy dolgokat művelt velem a Hatalmas, szentséges az ő neve! Irgalma nemzedékről nemzedékre száll, mindazokra, akik félik őt. Nagyszerű dolgot tett karja ereje, széjjelszórta mind a gőgös szívűeket. Lesöpörte trónjukról a hatalmasokat, és felmagasztalta az alázatosakat. Az éhezőket elhalmozta minden jóval, de a gazdagokat elküldte Üres kézzel. Felkarolta gyermekét, Izraelt, megemlékezve irgalmasságáról, amint atyáinknak megígérte: Ábrahámnak és utódainak mindörökre!” Mária ott maradt még körülbelül három hónapig, azután visszatért otthonába.

Pap: Imádkozzunk Jézus Krisztushoz, akinek elküldésével Isten megemlékezett irgalmáról és az atyáknak tett ígéretéről.
Lektor: 1. Nemzetek királya, Egyházad szegletköve, Jézus Krisztus! Jöjj, és mentsd meg az embert, akit a föld sarából alkottál!
2. Vezesd el a teljességre, Urunk, Egyházadat reményben és szeretetben!
3. Istenünk, te hatalmas dolgokat műveltél tieiddel, újítsd meg napjainkban is szereteted csodáit!
4. Vedd el tőlünk a szív nyugtalanságát és a kishitűséget! Te légy békénk és örömünk!
5. Tekints irgalommal az édesanyákra, akik elveszítették gyermeküket! Állj mellettük vigasztaló szereteteddel!
Pap: Mert a te hűséged nemzedékről nemzedékre sziklaszilárdan áll, ezért magasztalunk mindörökkön örökké.

Újratöltés

Mai olvasmányok